top of page

Co oznacza niewykrywalny HIV?

Wiremia określa ilość wirusa we krwi i w wydzielinach narządów płciowych.  Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS badanie poziomu wiremii (wykonywane z krwi) robione jest dwa razy do roku u pacjentów z włączonym leczeniem antyretrowirusowym. To dzięki terapii antyretrowirusowej jesteś w stanie osiągnąć poziom niewykrywalnej wiremii. Czy to oznacza, że pozbędę się wirusa z organizmu? Nie, ale jego ilość będzie tak niewielka, że staniesz się osobą niezakażającą.

Co daje mi niewykrywalna wiremia?

Dzięki niewykrywalnej wiremii stajesz się osobą niezakażającą. To oznacza, że jeśli osoba żyjąca z HIV jest na skutecznym leczeniu antyretrowirusowym, to jest to „tak skuteczne, jak konsekwentne stosowanie prezerwatyw”. Możesz więc utrzymywać kontakty seksualne, bez zabezpieczenia prezerwatywą i nie zakazisz innej osoby wirusem. Możesz również spłodzić lub urodzić niezakażone dziecko. Aby mieć pewność, że leczenie działa, zaleca się odczekanie 6 miesięcy po pierwszym wyniku niewykrywalnej wiremii, zanim rozpoczniemy współżycie bez prezerwatyw. Pamiętaj jednak, że leczenie antyretrowirusowe i status niewykrywalnej wiremii nie chroni Cię przed innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Jak osiągnąć niewykrywalną wiremię?

Niewykrywalną ilość wirusa można uzyskać tylko przy REGULARNYM przyjmowaniu leków. To jaki masz poziom wiremii określi Twój lekarz, na podstawie badań.

To kiedy osiągniesz niewykrywalną wiremię, zależy od Twojego organizmu i działania leków. Celem terapii antyretrowirusowej jest zahamowanie namnażania się wirusa, spowolnienie postępu choroby, zapobieganie rozwojowi chorób oportunistycznych i poprawa jakości  oraz przedłużenie czasu przeżycia. Niewykrywalna wiremia nie pozwala na przerwanie leczenia, gdyż po odstawieniu terapii poziom wirusa znowu wzrasta.

bottom of page