top of page
Grupowy portret dziwnych przyjaciół

Pary HIV+/HIV -

Żyjąc z HIV, możesz cieszyć się bezpiecznym seksem, założyć rodzinę, być w relacji z osobą niezakażoną i czerpać z życia całymi garściami. HIV nie musi wykluczać się z życia towarzyskiego, rodzinnego, społecznego. 

Rozwijaj swoją seksualność bez względu na zakażenie. 

Kiedy powiedzieć osobie partnerskiej o zakażeniu HIV?

Według polskiego prawa osoby żyjące z HIV mają obowiązek informować partnerów i partnerki seksualne o swoim statusie serologicznym. Nie ma uniwersalnej zasady, kiedy powiadomić osobę o swoim zakażeniu. Jeżeli trafisz na świadomą osobę partnerską, to HIV wcale nie musi spowodować zakończenia relacji.

 

Partner lub partnerka wystraszyli się wirusa? Być może nie umie radzić sobie z trudnościami i w innej sytuacji zachowaliby się podobnie. Niektórzy potrzebują czasu, żeby się oswoić z tą informacją. 

Nie bój się prosić o wsparcie przy przeprowadzeniu takiej rozmowy. Możesz zwrócić się do:

  • psychologa i przećwiczyć z nim dialog,

  • lekarza prowadzącego, który powie Ci, jak chronić osobę partnerską przed zakażeniem,

  • doradcy w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, gdzie specjalista wyjaśni Twojej osobie partnerskiej wszystkie najważniejsze aspekty życia w parze +/-.

Jak zadbać o osobę partnerską HIV-?

Pierwszy krok, który możesz wykonać by zadbać o siebie

i osobę partnerską to podjęcie terapii antyretrowirusowej. Dzięki skutecznemu leczeniu uzyskasz niewykrywalną wiremię. To dzięki niej staniesz się osobą niezakażającą.

  • Tylko przyjmując regularnie leki ARV staniesz się niezakaźny! Nie opuszczaj żadnej dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

  • Jeżeli dopiero rozpoczynasz terapię lekową musisz wiedzieć, że obniżenie ryzyka następuje dopiero
    po 6 miesiącach od uzyskania skuteczności wirusowej leczenia (oznaczenia wiremii HIV <50 kopii/ml krwi).

  • Każda infekcja przenoszona drogą płciową może obniżyć skuteczność leków ARV, jako profilaktyki
    osoby HIV -.

 

Stosuj prezerwatywę, szczególnie przed i zaraz po rozpoczęciu leczenia.

pexels-shvets-production-8972260.jpg
pexels-monstera-5841841.jpg

O nie! Pękła prezerwatywa i co teraz?

Weź oddech i nie wpadaj w panikę. Jeżeli jesteś HIV ujemny możesz skorzystać z profilaktyki po ekspozycyjnej (PEP). Udaj się do lekarza w poradni chorób zakaźnych prywatnej lub państwowej i przyjmij pierwszą tabletkę w jak najkrótszym czasie od kontaktu seksualnego max do 48 h. Kurację będziesz przyjmować 28 dni i ochroni Cię ona przed zakażeniem HIV. Koszt to ok. 990 zł

Czy osoba HIV (-) powinna przyjmować PrEP?

To zależy. Jeżeli osoba żyjąca z HIV przyjmuje leki antyretrowirusowe i ma niewykrywalną wiremię - wtedy PrEP nie jest potrzebny osobie HIV (-).

Gdy partner seropozytywny dopiero rozpoczął leczenie lub nie leczy się wcale, rozważ przyjmowanie profilaktyki przed ekspozycyjnej w trybie ciągłym. 

bottom of page