Jestem kobietą HIV+
Przebieg zakażenia HIV oraz odpowiedź na leczenie antyretrowirusowe są niezależne od płci. Jeżeli jesteś kobietą żyjącą z HIV możesz zajść w ciąże, nawet z niezakażonym HIV partnerem, uprawiać bezpieczny seks i cieszyć się długim życiem.
Tu dowiesz się więcej o tym, jak m.in.: przebiega zakażenie, zajść bezpiecznie w ciąże, na co zwrócić uwagę przy doborze antykoncepcji, mieć bezpieczne kontakty seksualne.
O co zapyta mnie lekarz podczas pierwszej wizyty?
Jeżeli właśnie dowiedziałaś się o swoim zakażeniu, udaj się jak najszybciej do lekarza lub lekarki, którzy zajmują się leczeniem HIV. Listę miejsc w Polsce, gdzie otrzymasz leczenie ARV znajdziesz w zakładkach powyżej.
Specjalista podczas pierwszej wizyty zrobi podstawowe badania opisane w zakładce "wizyta u lekarza", może zapytać Cię dodatkowo o:
-
aktywność seksualną,
-
liczbę i wiek potomstwa,
-
przebyte i/lub aktualnie leczone schorzenia narządu rodnego
-
oraz plany prokreacyjne, jeżeli jesteś w wieku rozrodczym.
Zada pytania dotyczące Twojego cyklu miesiączkowego (wiek pierwszej i datę ostatniej miesiączki, długość cyklu, obfitość krwawień) oraz stosowanych metod antykoncepcyjnych.
Oprócz podstawowych badań określających etap zakażenia HIV, specjalista również zleci wykonanie:
testu ciążowego
badania ginekologicznego z oceną pH wydzieliny w pochwie, badania cytologicznego oraz DNA HPV-HR
oceny narządów miednicy mniejszej (USG)
badania w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową
Antykoncepcja
Czy mogę przyjmować antykoncepcje z lekami na HIV?
Osiągnęłaś niewykrywalną wiremię? To świetnie! Stałaś się niezakażająca. Leki antyretrowirusowe nie wchodzą w interakcje z większością metod antykoncepcyjnych.
Jeżeli nie planujesz ciąży, śmiało możesz sięgnąć po dowolną metodę antykoncepcji. Ważna informacja: Pamiętaj, że niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z lekami ARV.
Poinformuj swojego ginekologa lub ginekolożkę o swoim zakażeniu, pomoże Ci dobrać najlepszą formę antykoncepcji.
Ciąża a HIV
Nie musisz rezygnować z planowania rodziny!
Współcześnie wiele pacjentek żyjących z HIV świadomie planuje posiadanie potomstwa. Liczne badania prowadzone w Europie i USA wskazują, że odsetek kobiet zakażonych i niezakażonych HIV deklarujących chęć posiadania dziecka jest porównywalny.
HIV nie jest przeciwskazaniem do posiadania dzieci. Leki podczas planowania i bycia w ciąży dobierane są odpowiednio, aby były bezpieczne dla ciebie i płodu, jednocześnie chroniąc go przed zakażeniem.
Ciąża powinna być prowadzona w porozumieniu z Twoim lekarzem od zakażenia HIV. O tym jak przebiega leczenie w trakcie ciąży dowiesz się w zakładce "leczenie ARV".
Badaj się regularnie!
Profilaktyka raka u kobiet żyjących z HIV
Profilaktyka raka szyjki macicy
Osoby seropozytywne z żeńskimi narządami płciowymi zapadają 9 razy częściej na raka szyjki macicy.
Wysoka wiremia i niski poziom komórek CD4 (CD4 <100 kom/µl) wpływa na częstsze występowanie onkogennych typów HPV.
-
Cytologia pobrana z tarczy szyjki macicy - W pierwszym roku obserwacji kobiety HIV+ badanie powinno być wykonane 2-krotnie (co 6 miesięcy), w następnych – w odstępie roku.
Profilaktyka raka piersi
Rak piersi występuje z podobną częstotliwością u kobiet HIV+, jak i tych seronegatywnych. Jednak nowotwór piersi u pacjentek zakażonych HIV występuje w młodszej grupie wiekowej i ma bardziej agresywny przebieg.
-
Mammografia: co 1-2 lata, gdy masz 50-69 lat. W przypadku obciążonego wywiadu rodzinnego w kierunku raka piersi należy przeprowadzać badania mammograficzne od 35 roku życia.
-
Samobadanie piersi: co miesiąc, między 6. a 9. dniem cyklu.
-
USG piersi: 1-2 lata, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu.
Profilaktyka raka odbytu
Występowanie raka odbytu u kobiet HIV+ jest 6,8-krotnie wyższe niż w populacji ogólnej.
-
Główną przyczyną raka odbytu i kłykcin kończystych jest zakażenie HPV.
-
Badanie per rectum co 1-3 lata - Jeżeli utrzymujesz regularne kontakty analne receptywne bez prezerwatywy.
-
regularne manualne badanie kanału odbytu palcem (2cm)
-
szczepienie na HPV – rozważ wykonanie szczepienia na HPV, jeżeli nie ukończyłaś jeszcze 45 roku życia. Obecnie zalecana jest szczepionka zapobiegająca zakażeniu serotypami: 6, 11, 16 i 18 (czterowalentna) lub 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 (dziewięciowalentna).
do zapamiętania